Pastaraisiais metais pastebiu vis daugiau naujokų, kurie bando laimę rišdami lašišines muses. Dabar kaip tik artėja žieminės žūklės pradžia, tad daug kas sėdi namuose ir riša. Gal ir ne visiems prie širdies nuvargusių žaizdotų keltų gaudymas, bet ateis ir pavasaris, kai į upes patrauks švieži šlakiai ir lašišos. Jei ne Lietuvoje, tai svetur, kur tikrai bus galima nuvykti, kai tik stabilizuosis pandemijos reikalai. Todėl musių bus pririšta daug. Nors kartais atrodo, kad šiais laikais informacijos šaltinių yra daug, bet ji dažnai yra menkavertė arba jos tikslas yra parduoti kuo daugiau šlamšto. Todėl nusprendžiau prisėsti ir pasidalinti savo įžvalgomis.

Iš karto turiu pasakyti, kad žūklėje nieko niekada negalima absoliutinti ir tai, ką šioje straipsnių serijoje rasite, yra tik mano ir mano draugų asmeninės mintys. Man musės estetika yra itin svarbi, lygiai kaip ir jos efektyvumas. Todėl esu vienas iš tų nelaimėlių, kurie dienų dienas ar net mėnesių mėnesius gali galvoje bei prie stovelio bandyti įminti sparno ir akuotų išdėliojimo problemas. Bet žuvys tiek daug nemąsto ir akuoto apvijų skaičiaus nesuvokia. Tad yra visiškai normalu, kad sėkmingai žvejoti galima ir su grubiomis musėmis. Esmė yra ne jose, o kur, kada ir kaip ta musė plaukia. Bet graži musė, bent jau man, suteikia žymiai daugiau tikėjimo, kas padeda ir kitiems aspektams.

Savo pasakojimą pradėsiu nuo vamzdelių apžvalgos. Po to aptarsiu skirtingų musių rišimo ypatumus. Kol kas dar tik galvoje sukasi medžiagų ir kiekvienos musės dalies išgvildenimas, bet tam reikia laiko. Dabar dienos trumpos ir tamsios, tad labai malonu krapštytis namuose rišant muses, jas fotografuojant ir pasidalinant su kitais.

Kalbant apie vamzdelius, tai šiuo metu yra labai daug jų derinių galimybių. Aš vamzdelius skirstau į plastikinius ir metalinius. Be to, jie visi turi įvairių priedų sunkinimui ir balansavimui (konusai ir diskai). Galima rišti vien tik ant plastiko, jį sunkinti įvariais metalais ar metalinį vamzdelį naudoti kaip esminį nešiklį, o plastikas būna tik valo apsaugai. 

Plastikiniai vamzdeliai

Pradėkime nuo plastikinių vamzdelių. Esu išbandęs du pagrindinius rinkos dalyvius: Future Fly ir FITS. FF vamzdeliai yra gan kieti, kurie 3 mm ir 1,8 mm diametro. Klasikiniu atveju plonasis vamzdelis įsikiša į storąjį. Bet galima rišti vien tik ant storojo ar vien tik ant plonojo, viską lemia musei keliami tikslai ir asmeninis skonis. Mikael Frödino vamzdelių sistema yra kitokia ir išsiskiria minkštumu. Viso yra keturi storiai: XS, S, M ir L. XS susiporuoja su M, o S su L.  Į sistemą įeina labai įdomių metalinių konusų ir kitokių reikalų, kurie yra gan unikalūs rinkoje. Visi metaliniai priedai, vis dėlto, dedasi tik ant XS arba ištempus S. Kas man labiausiai patinka, tai M dydis yra kiek plonesnis nei Future Fly 3 mm vamzdis, todėl galiu rišti vien tik ant jo ir musės kūnas gaunasi plonesnis bei subtilesnis. Bet, žinoma, tai yra skonio reikalas. Be to, šiais metais Future Fly pagaliau pradėjo pardavinėti mažus volframinius diskus, kurie, mano nuomone, buvo esminis skirtumas. Mažas varinis diskelis neturi jokio svorio ir vienintelė jo paskirtis gali būti tik šiokiai tokiai turbulencijai sukelti ar siūlui apsaugoti. 

Pačioje pradžioje buvo daugybė klausimų: kokius vamzdelius rinktis, kokio igio, ar juos sunkinti, ar naudoti tik plonus, o gal ir storus vamzdžius, gal rišti tik ant metalinių vamzdelių ir t.t. Bandžiau įvairius variantus ir supratau, kad nėra vieno teisingo atsakymo. Galima daryti kaip tik nori, svarbu, kad pačiam patinka. Pasidalinsiu mėgstamiausiais variantais.

I

Pirmasis, visiems puikiai žinomas rišimo būdas – tai dviejų vamzdelių sistema. Pliusas yra tas, kad galima surišti labai mažą galvą, o balansui uždėti konusą ar diską, pakišti metalinį vamzdelį ar tiesiog pavynioti šviną po dubingu. Storasis vamzdelis atlieka kablio laikiklio vaidmenį, tik reikia atrasti tinkamą santykį su naudojamu kabliuku. Jei kabliukas įstringa vamzdelyje, tai  užkibus žuviai jis ten pat ir pasilieka. To pasekoje gaunasi per didelis, kas leidžia lengviau išsijudinti kabliukui iš žuvies burnos. Vamzdelio naudojimo siekiamybė yra, kad užkibus žuviai burnoje liktų tik kabliukas, o musė saugiai nuslinktų aukštyn pavadėliu.

Plastikiniai vamzdeliai sujungiami dviem būdais: arba storąjį nupjovus įstrižai (per 50% vamzdelio diametro) arba padarius V formos įpjovą. Abu būdai puikiai veikia ir turi skirtingas paskirtis. Įstrišas variantas yra standatrinis, o įpova tinka tada, kai reikia labai lygaus kūno (kaip rišant Frances) arba kūnas rišamas su pasunkinimu priekinėje kūno dalyje. Apie tai kalbėsiu vėliau. Bet svarbu atminti, kad superklijai yra didelis blogis, nes jie sukietina vamzdelius ir šie lengvai lūžta, ypač gaudant šaltame vandenyje. Kažkada asmeniškai teko tuo įsitikinti.

II

Antrasis, tikriausiai dar senesnis būdas, yra rišimas tik ant plonojo vamzdelio. Klasikiniu atveju gale naudojamas silikoninis kembrikas, kuris gali būti įrišamas tvirtai arba laisvai keičiamas. Šį metodą sužinojau iš Jurijaus Šumakovo filmo, kurį galite pasižiūrėti žemiau. Tai jau senas filmas, nes pats Šumakovas mirė 2006 m. Nors šiuolaikiniams naujokams jo vardas ir nežinomas, man jis padarė labai didelę įtaką. Šitą filmą peržiūrėjau daugybę kartų ir dar net ir dabar atrandu įdomybių. Bet kalba ne apie tai, o apie musės rišimą vien tik ant plonojo vamzdelio. Galima naudoti FF 1,8 mm storio arba FITS S dydį. Pirmasis variantas gaunasi dar plonesnis ir subtilesnis, kas, manau, puikiai veikia. Šalia esančioje nuotraukoje matote du variantus: viršuje yra 1,8 mm vamzdis su 2,5 mm storio silikoniniu kembriku (iš foxy tails, bet yra ir Future fly produkcijoj); apačioje yra FITS S dydis su silikoniniu kembriku iš mistpool.

Tiesa, vienintelis klausimas yra musės balansas. Dėl jo būtinybės galima diskutuoti iki pažaliavimo, bet šiais laikais užtenka uždėti nedidelį konusą priekyje ir visos problemos išsisprendžia. 

III

Trečias variantas – rišti vien tik ant storojo vamzdelio. Superinis variantas, kurį nusižiūrėjau nuo Justo. Kiek pamenu, jis pirmas pradėjo rišti muses vien ant FF 3 mm vamzdžio, po dubingu pavyniodamas kelias švino apvijas balansui ir jo musės iki šiol yra nuostabios. Tegaliu pridėti tiek, kad naudojant FITS M vamzdį kūnelis bus dar plonesnis ir subtilesnis. Pliusai yra labai aiškūs: kaina, greitis, lygus rišimo paviršius, nes nėra jokio laipto tarp vamzdelių. Ir šios musės yra tokios pat efektyvios kaip ir surištos kitais metodais. 

Metaliniai vamzdeliai

Ši tema yra labai plati, bet pasistengsiu papasakoti tiek, kiek žinau pats. Aš savo galvoje vamzdelius skirstau į šiuos tipus: lygūs vamzdžiai, kulkos, konusai/kramkės ir tarpiniai variantai. 

Lygūs vamzdžiai

Tai tradiciniai metaliniai cilindrai, kurie skiriasi metalu bei ilgiu. Plačiausiai naudojami variniai, nes jie savo svoriu yra kažkur per vidurį. Vamzdelio ilgis parenkamas pagal musės ilgį ir norimą svorį. Aliuminiai vamzdeliai yra lengvesni, bet aš asmeniškai jų tiesiog neturiu. Trečiasis – volframiniai, bet jų taip pat nenaudoju, nes ekstremalaus musės skendimo greičio man labai retai reikia. O jei ir reikia, jį galima pasiekti kitais būdais. Be to, vamzdeliai skiriasi savo sienelės storiu ir vidiniu skersmeniu. Pastaruoju metu atradau, kad galima pačiam pjaustyti norimo ilgio vamzdžius – žiauriai pigu ir paprasta. 

Ant lygių vamzdelių galima rišti visiškai tradiciniu būdu, lygiai kaip ir ant plastikinio vamzdžio, bet šiais laikais tokios musės yra atgyvena. Bent jau švedijoje, dažniausiai rišamas tik elementarus kūnelis (jei jis apskritai rišamas): liureksu ir dubingu apvyniojama metalinė dalis, o priekyje tradicinis skandinaviškas sparnas ir akuotas – elementaru. Kabliukas paliekamas laisvai skalautis musės gale arba įtvirtinamas minštu ir lengvai nusiimančiu silikoniniu kembriku. Tiesa, laisvas kabliukas, bent jau man, dažniau painiojasi nei tradicinis gan stabiliai įtvirtintas variantas. Bet, kiek pastebėjau, reikia rasti tinkamą vamzdelio ir sparno ilgio derinį. Drįstu teigti, kad taip surištos musės šiuo metuŠvedijoje yra pačios populiariausios.

Buteliukai

Taip vadinami vamzdeliai, kurie turi suplonėjimą priekyje. Pradžioje buvo naudojami vamzdeliai su kakliuku priekyje, tad viskas buvo rišama tik ant metalinės dalies. Šiuo metu, greičiausiai dėl plastikinių vamzdelių ištobulėjimo, dažniausiai naudojami buteliukai turi konsą priekyje ir rišama vien ant plastikinės dalies. Buteliukai išsiskiria tuo, kad jie daugiau svorio, kad tam tikrom sąlygom yra itin didelis pliusas. Pavyzdžiui, norint gaudyti greitesnėje ir netolygioje srovėje, kur vien valo ar pavadėlio pagalba musės nenuskandinsi. Be to, tą pačią masę galima sutalpinti trumpesniame kūne.

Kalbant apie kabliuko įtvirtinimą, yra du pagrindiniai buteliukų variantai: su suplonėjimu gale silikoniniam konusui ir be. Jei jo nėra, galima tiesiog atsikirpti kelių milimetrų ilgio plastikinį vamzdelį ir įstatyti gale. Laisvai kabantis kabliukas taip pat puikiai dirba. Šiais laikais buteliukų pasiūla yra plati, taigi išsirinkti tinkamą variantą labai paprasta. Kai kurie vamzdžiai turi ir specialių išpjovų, kurios puikiai tinka ryškiems elementams iš siūlo, blizgučio ar UV klijų inkorporuoti.

Pluppis

Trečia nedidelė grupė yra “pluppis” tipo musės, kai kūną sudaro tik varinis ar volframinis konusas (coanhead). Surišti tereikia sparną ir akuotą. Musės elementarios ir pradeda dirbti vos įkritusios į vandenį. Prie jų priskirčiau ir FF sistemoje naudamas kramkes (apvalias galvutes, dažniausiai naudojamas nimfoms). Jie turi nedidukų variantų iki 4 mm, kurie puikiai tinka 1,8 mm vamzdeliams. 

Justas prieš metus ar dvejus atrado, kad 5.5 mm storio kramkės iš Bogdan Gawlik parduotuvės, tobulai tinka paprastoms pluppis tipo musėms, kai nerišamas joks kūnas, o kramkė suteikia balanso ir reikiamo svorio. Kiek bandžiau, mažiausias varinis vamzdelis, kuri tinka FF 1,8 mm vamdeliui, yra 4.8 mm. Mažesni gali kooperuotis su FITS XS vamzdžiu, bet jis, mano nuomone, per plonas ir lankstus. FITS sistemoje egzistuoja TTT ir BTT kramkės, kurias itin populiarina Frödinas su pasekėjais, bet man asmeniškai jos nelabai kol kas prilipo. Matyt, tik dėl to, kad per mažai bandžiau. 

Tai va tokia va trumpa apžvalga mano naudojamų vamzdelių. Jei yra klausimų – visuomet galima kreiptis. Ir kritika, kitokios įžvalgos yra laukiami 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.