– Ant ko pagavai?

– Ant Akroyd.

– A, ir vėl ant spėjinės nesąmonės?

Maždaug toks yra standartinis pokalbis apie klasikines muses su tais, kurie niekada nesigilino į lašišinių (ar apskritai bet kokių musių) istoriją. Bet man ir dar tūkstančiams kitų žvejų šios musės yra suteikusios daug gerų atsiminimų. Skaitant apie originalias muses, sukurtas ant Spey upės krantų, matai, kad jos buvo rišamos iš po ranka turimų medžiagų. Kitaip sakant, jos buvo itin praktiškos. Bet gal dar įdomiau tai, kad jos yra labai efektyvios. Gal kada nors ir papasakosiu daugiau apie jas, bet šį kartą noriu pakalbėti apie šiuolaikines muses.

Esu tikras, kad daug kas yra matęs švediškas muses, kurios taip pat vadinamos spėjinėmis. Realiai, tai jos yra vieno akuoto musės, kurios yra elementarios. Jei jau būtume visai griežti klasifikacijos atžvilgiu, tai jas labiau reiktų priskirti grub tipo musėms, kurias sudarydavo viena, dvi arba trys atskiros akuoto stotelės. Mörrume itin populiari “Ullsocken” musė taip pat yra grub, bet su trim akuotais. Vienintelis elementas, kuris gal kiek ir primena spey muses – gan ilgas akuotas. Teko matyti įvairių variantų: garnys, fazanas, gaidys ir net strutis. Bet visa tai yra tik teoriniai niuansai, kurie tikrai mažai kam įdomūs.

Aš pats tokias muses turėjau savo rišimo planuose daug metų, bet taip niekaip ir neprisiruošiau rimtai išbandyti. Visgi šiemet užmačiau, kad vienas toks švedas labai puikiai gaudo Emåne būtent tokiomis musėmis. Jo variantai gal kiek plonesni, bet mano musės irgi nedidelės. Be to, kaip paaiškėjo, labai efeketyvios. Pirma žūklė buvo rugsėjo pabaigoje, kai patį pirmą žūklės rytą su viliojau patinuką, kuris, manau, buvo hibridas, ko Mörrume netrūksta. Iš pradžių galvojau, kad tai bus lašiša, bet kuo daugiau žiūrėjau į nuotraukas, tuo labiau įsitikinau, kad tai hibridas. Kažkaip kitaip atrodo, nei šlakis, nei lašiša.

Antroji žuvis buvo įspūdinga, gal daugiau kibimu nei dydžiu. Pavyko pravesti musė greitai surinkinėjant valą visiškai ramioje srovėje, kur mačiau išėjimą. Kibimas puikiai matėsi paviršiuje, kas visuomet suteikia labai daug emocijų.

Musės rišimas yra elementarus. Tereikia kūno ir akuotų. Akuotų skaičių galima pasirinkti pagal skonį ir sąlygas. Čia naudoju paprastą kaukazinį fazaną ir vištą. Trys skirtingi ilgiai. Žvejojau su kiek tankesnėm musėm, bet pavyzdyje surištoje akuotus perpus sumažinau nutraukdamas pusę šerių. Spalvų variantus ir derinius galima rinktis kiek tik leidžia vaizduotė. Vienintelis niuansas yra tas, kad pirmas akuotas yra vyniojamas dar ant storojo vamzdelio, antruoju nulipama ant plonojo ir tečiasis jau vien ant plonojo.

Pavyzdyje rištos medžiagos:

  • Vamzdeliai: FITS M (skaidrus) ir XS (Orange).
  • Tagas: perlamutrinis liureksas.
  • Kūnas: FITS braid (Alta gold) ir dubingas (Phatakorva).
  • Akuotai: oranžinis ir natūralus fazanas, ruda vištos plunksna.
  • Akys: džiunglių gaidys (visiškai nebūtina medžiaga).
  • Galva: FITS volframinis dicas (micro)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.