Šią temą ilgai turėjau tik savo planuose. Kažkada seniai, gal jau ir prieš kelerius metus, pradėjau rašinėti, bet, kaip su manim dažniausiai būna, išsikvėpiau ir nepabaigiau pradėto darbo. Šį kartą sukaupiau visą ryžtą, susitempiau šiuo metu turimus įrankius, juos sufotografavau, atrinkęs nuotraukas jas kiek pakoregavau ir dabar va sėdžiu ir rašinėju. Gerai, kad radau kažkada pradėtą ir nebaigtą straipsnelį, tad kai kurios mintys puikiai tiks ir šiandienai. Taip pat labai įdomu matyti kaip viskas pasikeitė.

Galutinai apsispręsti ir aprašyti turimus įrankius padėjo naujai įsigyti spaustuvai ir keli įrankiai, kurie man atvėrė akis. Tikiu, kad kai kuriems gali būti naudinga išgirsti kelis faktus 🙂

Spaustuvai

Tai pagrindinis įrankis musių rišime. Iš viso iki šiol turėjau dvejus spaustuvus. Pirmieji buvo pigūs indiški, kurie atlaikė apie aštuonerius intensyvaus rišimo metus. Tvirtinosi spaustuvai priveržiant juos prie stalo, tad kartais būdavo problemų, jei gnybtai neapimdavo stalo. Juose gan tvirtai (nors realiai tai nelabai) laikėsi kabliai nuo #18 iki #5/0. Tik paskutiniais metais sulūžo vienintelė detalė: paprasčiausias aliumininis smeigtukas, kurį pakeisti būtų buvę vieni niekai. Tačiau dėl atsiradusios progos gauti naujus spaustuvus senuosius padovanojau tuo metu tik pradedančiam muselininkui, kuris iki šiol juos naudoja (ane, DirtyDeeds’ai?).

Tuomet įsigijau Lietuvoje gan populiarius Vision spaustuvus. Ganėtinai neblogas daiktas, nes padas gan sunkus, aukštis rišimui patogus, yra šiokia tokia rotary funkcija, jie tinka daugeliui kabliukų dydžių. Geriausia yra tai, kad galima lengvai ir greitai pereiti prie rišimo ant vamzdelių, nes galva pasikeičia į adatą. Gal trejus metus rišau su jais ir nemačiau problemų. Na, gal išskyrus tai, kad vieną kartą sulūžo varžtas ir jį reikėjo keisti, nes kitaip spaustuvai neveikia. Taip pat metalas, iš kurio jie pagaminti, yra minkštas ir suveržiant spaustuvus ilgainiui galima sulankstyti tą vietą, kur įsistato kabliukas. Kabliuko užtvirtinimui reikia suveržti du varžtus, o tai kartais užknisa ir užima laiko. Ypač tada, kai reikia nuolat priveržinėt ir reguliuoti kol surandi tinkamą padėti konkrečiam kabliukui. Bet pagrindinė problema man buvo ta, kad negalima pakeisti ašies, todėl žiauriai nepatogu dirbti su mažais kabliukais. Viskas po truputėlį dėjosi į krūvą (nors, jei būčiau visai atviras, tai dažnai tiesiog prisigalvoju priežasčių, kad galėčiau nusipirkti naują žaislą) ir galiausiai nusprendžiau įsigyti rimtus spaustuvus, kad užtektų labai ilgam. 

Pasirinkimas

Feisbuko “lietuvos muselininkai” grupėje ganėtinai konstruktyviai padiskutavus išryškėjo keli favoritai: Regal, Mangoose, Renzetti, Petitjean ir gal kokie kiti, kurių dabar nė nepamenu. Ėmiau ieškoti informacijos internete ir, nors pradžioje mąsčiau apie Renzetti ar Petitjean, galiausiai atradau Regal. Atsiliepimai buvo stebinamai geri. Man žiauriai patiko, kad žmonės forumuose nuoširdžiai juos gyrė ir gyrėsi, kad naudoja 20 ir daugiau metų. Manau, tai daug ką pasako apie daiktą ir firmą. Rotary funkcija man reikalinga, bet tik tam, kad galėčiau apversti musę ir pakoreguoti ką nors. Be to, galima keisti galvos kampą, o tai leidžia lengvai dirbti net su mažiausiais kabliukais. Viską apmąstęs nusprendžiau įsigyti Regal.

Stainless steel jaw; monster jaw

Regal pirkimas

Bet čia istorija nesibaigė, nes Regal yra JAV firma. Ir jie kažkodėl tęsia tradiciją pardavinėti tik per tiekėjus, kas yra ganėtinai nepatogu (čia aš sakau tik savo nuomonę, nors prekybos niuansų visiškai neišmanau). Europoje įsigyti juos nėra taip jau paprasta. Bent jau žiūrint iš Lietuvos perspektyvos. Tuo metu kai juos pirkau, oficialus tiekėjas buvo kažkokia UK firma, kurios dabar jau nebėra. Vienintė parduotuvė, kurioje buvo platus pasirinkimas, buvo flytyingcompany.co.uk, kur užsisakiau Regal Medallion Bronze Traditional Base su Stainless Steel Jaws galva. Ėmiau laukti, bet per dvi savaites niekas taip ir neatkeliavo. Parašiau laišką: pasirodo, sandėlyje spaustuvų nėra ir jiems reikia užsakyti iš JAV… Laukiau 3 mėnesius. Baisu. Per tą laiką kiek nusigandau, nes pamačiau, kad Stainless Steel tinka tik musėms iki ~1 numerio kablių. Aš toks gan universalus rišėjas, mėgstu rišti viską, nuo 18 nr sausiako iki 6/0 lydekinio strymerio. Aišku, Stainlessas įprastoms upėtakinėms – kiršlinėms musėms yra laaaaabai patogus. Problema yra tik su dideliais kabliais. Tuo įsitikinau ir pats… Jie laiko 2/0 plonesnės vielos kablį  neblogai, bet rišau gal kokią septintą musę, kuri buvo ant 4/0 big mamma kablio ir berišant musę galva sulūžo… Jausmas, tenka pripažinti, neapsakomas… Parašiau tiesiai Regalui, nusiunčiau nuotrauką ir šie iškart atsiprašė, pažadėjo atsiųsti naują galvą. Po poros savaičių gavau ne tik galvą, bet ir stovelį įrankiams susidėti, kepurę bei krūvą lipdukų. Ir mokėti nereikėjo už nieką.

Po to mąsčiau ilgai ką daryti ir nusprendžiau, kad reikia antros galvos. Įsigijau Monster Jaw. Jie papildo Stainless galvą ir galima rišti monstrines muses ant 8/0 kablio (jei kada nors reiks).

Ar galima rekomenduoti draugui?

Tikrai taip… Naudoju spaustuvus jau dvejus metus. Visus kabliukus laiko itin tvirtai. Monsteris skirtas lydekinėms musėms ir adatoms vamzdeliams. O Stainless viskam kitam. Man šių spaustuvų u´tenka absoliučiai viskam ir nė neįsivaizduoju, kas prievertsų įsigyti naujus.

Bet šiaip, perkant pirmą kartą ir norint pataupyti, tai sakyčiau, kad vienas geriausių pasirinkimų yra įprasta tradicinė galva arba Big Game. Pastarieji pagaminti panašiai kaip monter galva, tačiau nėra tarpo priekyje, tad tinka net maziausiems kabliukams. Įdėjus kabliuką į monsterius galima pakelti visą spaustuvą ar tiesiog atlenkti kablį, bet ne jį išjudinti. Jei ir Big Game turi tokią pačią galią, tai jie yra labai universalūs, nes išpjovose galima naudoti didelius kablius, o lygiame tarpe išlaiko mažesnius. Lietuvos muselininkui – pats tas. Sakyčiau, nebloga investicija 30-čiai metų į priekį… Ir, kaip jau sakiau, Stainless Steel galva muselininkui, kuris orientuojasi į kiršlius, upėtakius, šapalus, yra labai patogi.

Jei tik būtų buvus galimybė pačiupinėti tokį daiktą prieš perkant gyvai, viskas būtų buvę daug paprasčiau. Internetinės apžvalgos nėra labai geros, nes asmeninio pojūčio ir išbandymo neatstoja. Kiekvienas yra labai skirtingas ir turi savą skonį, rišimo stilių ir kitus niuansus, tad pasakyti, kad yra tik vieni geri spaustuvai, negalima. Bet, jei kada nuspręsite, kad vertėtų įsigyti gerą daiktą, labai rekomenduočiau rinktis Regal produkciją. Nors kokybė ir kainuoja, bet geriau vieną kartą sumokėti daugiau nei dešimt kartų po mažiau…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.