Pasiruošimas

7
1327

Gauname nemažai atiliepimų apie mūsų keliones ir tai, kad jos ne vieną paskatina keliauti. Vis dėlto, tie, kurie niekada nėra keliavę į atšiaurius regionus mėnesiui susiduria su daugybe klausimų ir problemų. Kur keliauti? Kaip surasti informaciją? Kaip apsirengti? Ką valgyti? Kaip orientuotis? Mes prieš porą metų taip pat turėjome daugybę klausimų, į kuriuos atsakymus surasti mums padėjo Alvydas Barzdėnas. Jam esame labai dėkingi už pagalbą ir informaciją. Visa kita, žinoma, atėjo su patirtimi, nes viską suvokti gali tik atsidūręs ten. Į viską atsakyti tikrai nepavyks iš karto, tad prie šios temos dar grįšime ne kartą.

Turime papbrėžti, kad nesame kokie nors “agzpertai”, o tik remiamės savo patirtimi. Dar labai daug ką reikia tobulinti ir sužinoti. Tad rekomenduojame į mūsų patarimus žiūrėti kritiškai ir daryti savas išvadas. Yra daugybė kelių siekiant to peties tikslo.

Visų pirma, reikia išsirinkti kur keliauti. Taip jau nutiko, kad Rusija yra be galo turtinga savo gamta, o tiksliau, beveik nepaliestomis ir labai retai lankomomis vietomis, kur viskas yra taip, kaip ir prieš šimtus ar tūkstančius metų. Net ir artimiausi civilizacijos taškai yra archajiški ir žmonės gyvena kitaip nei mes ar vakarų pasaulis. Būtent tai ir masina ten nukeliauti ir, bent jau kol kas, mums tai yra šalis, kur keliausime dar ne kartą. Taigi mūsų patarimai koncentruosis ties Rusija. Tačiau reikia žinoti tiksliai, kur nori nukeliauti. Kažkada sakėme: “Reikia nukeliauti į Sibirą”. Bet atsivertę žemėlapį ir pabandę suvokti jo dydį, supratome, kad reikia gerokai patikslinti maršrutą. Kaip jau minėjome,  mums labai padėjo Alvydas Barzdėnas iš “vikingai.org” vandens turitų klubo. Jis papasakojo apie skirtingus regionus ir “užrodė” mums Poliarinį Uralą. Būtent jo mokyklos patarimais vadovaujamės ir, kol kas, nesiskundžiame. Tačiau išsirinkti kelionės tikslą galima įvairiai: rasti straipsnį, iš pasakojimų, pamačius nuotraukas ar tiesiog bakstelti pirštu į žemėlapį. Labai naudinga karts nuo karto nusipirkti rusiškų žurnalų apie žvejybą – taip atradome Šiaurinį Timaną.

Antras etapas, gerokai sudėtingesnis, yra surinkti reikiamą informaciją apie regioną. Sunku įsivaizduoti, kaip tą galima padaryti savarankiškai nemokant rusų kalbos ir neturint interneto, nes visa vertinga infomacija yra rusų turistų puslapiuose. Štai kelios nuorodos, kurios mums padėjo. Labai gerų nuorodų rasite ir vikingų puslapyje. Pavyzdžiui, skitalets.ru puslapyje yra skyrelis su regionais. Čia rasite skirtingus regionus ir žygių aprašymus iš įvairiausių vietų. Veslo.ru galite rasti net interaktyvų žemėlapį, kur tereikia spsutelti ant dominančio regiono ir jis nukels jus į skyrelį su upėmis ir aprašymais apie žygius jomis. Labai labai daug informacijos galima rasti turiz.lib.ru.  Viską reikia susirasti pačiam ir paaukoti labai daug laiko. Vis dėlto, pastangos atsiperka.

Trečias etapas – žemėlapiai. Urale naudojomės GPS ir senais rusiškais žemėlapiais. Tenka pasakyti, kad žemėlapiai gerokai pralenkė prietaisą, iš kurio naudos buvo tik tiek, kad gali tiksliai pasakyti savo koordinates, ėjimo greitį ir nuplauktą maršrutą (kai plaukėme samdyta valtimi). Šiemet visiškai pasikliovėme vien tik žemėlapiais ir kompasu. Taigi vienareikšmiškai galim pasakyti, kad be žemėlapių ir kompaso į tokią kelionę leistis negalima.

Kur rasti žemėlapius? Pernai mes juos parsisiuntėme iš poekhali.org svetainės, bet šiemet ji jau mokama ir vadinasi mapstor.com. Vis dėto kaina nėra didelė ir žemėlapiai puikūs. Žygiui reikia turėti 1:100 000 mastelio žemėlapius, t. y. 1 cm lygus 1 km (langelio kraštinė lygi 2 km). Būna ir taip, kad tokio mastelio žemėlapių nerasite, bet tai ne bėda. Ir šiek tiek mažesnio mastelio žemėlapiai tiks. Nors žemėlapių amžius jau nemažas, tačiau kiekvienas upės vingis, šlaitukas, pelkė ir net krūmynai yra pažymėti labai tiksliai. Keliai, žinoma nuolat kinta, ypač tundroje, tačiau susigaudyti galima. Esam tikri, kad žemėlapiai – esminė navigacijos priemonė.

Neseniai atradome, kad žemėlapius galima parsisiųsti ir iš čia: http://topmap.narod.ru/  Ten rasite, kad visa buvusios SSRS teritija suskirstyta kvadratais, kurie sužymėti raidėmis ir skaičiais. Pavyzdžiui, norite keliauti į Kolos pusiasalį. Visi žemėlapiai yra R-36-37 ir Q36-37 kvadratuose. Galite iešokti per puslapį, arba tiesiog įveskite į google paiešką “maps R36 narod ru” (atitinkamai ir kitus kvadratus) ir viską rasite labai greitai. Lygiai taip pat galima susirasti ir Lietuvos žemėlapius, kurie gali praversti kartais. Nors pas mus ir Google Maps yra pakankamai detalus visur, tad galima apsieiti ir be rusiškųemėlapių. Beje, kalbant apie google, tai jis taip pat praverčia ieškant informacijos apie teritoją, nes galima aptikti ir nuotraukų, žmonių, kurie ten jau buvo ir su jais sukontaktuoti per picasa. Jei ruošiatės kelionei į Rusiją, tai verta aplankyti ir yandex.ru, nes ten pateikiami ir upių pavadinimai, ir kartais daugiau nuotraukų būna.

Parsisiuntę žemėlapius, pamatysite, kad jie yra dideli ir norint juos atspausdinti, teks pakloti nemažą sumelę. Tačiau iš to nebus jokios naudos, nes žemėlapius reikia apsaugoti nuo drėmgmės ir kitų pažeidimų. Taigi geriausia iškirpti ar padalinti (angl. crop), kad ir su paprasčiausia nuotraukų apdorojimo programa, į A4 dydžio dalis planuojamą maršrutą žemėlapyje. Tokius atspausdintus spalvotus A4 lapus sudėjus iš abiejų pusių ir įlaminavus, gaunamasi puikus aplinkos poveikiui atsparus žemėlapis. Ir dydis toks, kad patogiai gali įsidėti į užantį (būna ir kažkokių specialių dėklų, bet mes jų nenaudojame, nes dažniausiai žemėlapius susidedame į bridkelnių “sterblę”.

Praleidus nesuskaičiuojamą daugybę valandų prie žemėlapių ir žygių aprašymų ir išsirinkus maršrutą, belieka surinkti reikiamą inventorių ir iškeliauti. Viskas atrodo paprasta, bet iš tikrųjų reikia gerai apgalvoti viską, pradedant apranga ir baigiant logistika. Pasidalinsime savo įrangos sąrašu, kuris toli gražu nėra tobulas, tačiau mums tiko. Taigi visą  įrangą galima suskirstyti į šiuos punktus:

  1. Bendras inventorius
  2. Asmeniniai daiktai
  3. Maistas
  4. Vaistai
  5. Žūklės reikmenys

Tai šiemetinis mūsų sąrašas, kuris, gaila, nebuvo tobulas, bet mes jau turime minčių, ką reikia keisti kitą kartą. Kadangi apie kiekvieną daiktą galima pakalbėti gerokai plačiau, tai parašysime apie kiekvieną skiltį atskirai, su nuotraukomis, pliusais ir minusais. Būtų gerai, jei ir jūs pasakytumėte, ką patys esate išbandę ir kodėl viena geriau nei kita.

Bendri daiktai

Palapinė
Katamaranas ir valtis
Tentas
Katiliukas
Keptuvė
Primusas ir balionėlis
Rūkyklėlė
Kirvis
Pjūklas
Virvės
Žemėlapiai
Kompasas
Maistas
Vaistai
Odinės pirštinės
Adatos ir siūlai remontui
Klijai ir lopai

Asmeniniai daiktai

Žygiui

Kuprinė
Hermomaišai
Miegmaišis
Kilimėlis
Irklas

Rūbai

Striukė
Bridkelnės
Braidymo batai
Bachilai iš senų bridkelnių
Apatiniai triusikai :D)
Apatiniai  iš polipropileno ar poliesterio, t.y. pirmas sluoksnis
Flysai 2
Kelnės žygiui, stovyklavimui, kelionei traukiniu
Marškiniai kelionei traukiniu
Kojinės vilnonės miegojimui
Kojinės storesnės
Pirštinės
Kepurė nuo saulės
Kepurė šilta
Tinklelis nuo uodų
Skara – kojinė kaklui

Rakandai ir smulkmenos

Puodelis
Šaukštas
Peilis
Atlenkiamas peiliukas
Laikrodis
Prožektorius ir elementai jam
Mobilus telefonas su įkrovikliu
Fotoaparatas, objektyvas papildomas, baterijos, atminities kortelės, įkroviklis, stovas
Ben’s
Higienos reikmenys:
– drėgnos servetėlės;
– muilas;
– dantų šepetėlis;
– dantų pasta.
Tušinukas
Užrašų knygelė
Piniginė
Pasas
Bilietai
Leidimai
Pinigai

Žūklei

Dvirankis ir ritė jam
#4-tukas su rite
#6-tukas su rite
Galvos dvirankiui:
– F
– F/S
– S
– Skagit
– Polileader’iai ir T-14
Valai #4 ir #6: F ir galvos F ir S #6-tukui.
Valai pavadėliams:
– 0.35 mm
– 0.25 mm
– 0.20 mm
– 0.14 mm
Atsarginiai pavadėliai vienrankiams
Floatantas
Žirklutės valui
Adatkotis
Musės (apie jas jau atskira kalba)

Maistas

Džiovinta duona
Kruopos (perlinės, miežinės, makaronai)
Mėsos konservai
Sviestas
Lašiniai tik kelionei traukiniu ir kelioms pirmoms dienoms
Sausas mėsos sultinys
Chalva ir šokoladas
Cukrus
Gliukozė
Druska
Pipirai
Lauro lapai
Spiritas
Aliejus
Actas
Kava
Arbata

Vaistai

Amoksiklavas
Ketanovas
Paracetamolis
Smecta
Metaklopramidas
Loperamidas
Lidokainas
Švirkštai
Skalpeliai
Sterilios pirštinės
Bintas
Pleistrai
Elastinis bintas
Betadinas
Chirurginės adatos su siūlais žaizdoms

Taigi tai trumpas aprašymas pasiruošimo ir daiktų sąrašas, gal pravers. Vis dėlto, leidžiantis į tokią kelionę reikia labai rimtai pasiruošti ir paaukoti daug laiko, nekalbant jau apie išlaidas. Bet patirti įspūdžiai atperka viską su kaupu!

7 COMMENTS

    • Sveiki. Kažkaip nieko tokio labai ypatingo neįvyko. Tik dabar va tuoj įkelsime įspūdžius iš Danijos. Bet jau tuoj tuoj prasidės nuotykiai!!!! Juk toks pavasaris, pagaliau žūklės bus sėkmingos. Ir apie įrangą dar rašysime, tik reikia viską gražiai nufotografuoti.

  1. Sveiki, jūsų kelionių aprašymai, kogero, daugiausiai pastūmėjo mane pradėti ieškoti bendraminčių panašiai kelionei šiam rudeniui. Inventoriaus galima sakyti neturiu ir norėjau pasitikslinti dėl laivo. Kaip suprantu rinktis katamaraną ar valtelę kad ir pvž tokią: http://www.drakar.lt/id_lt.php?f=mnz/1/index_lt priklauso tik nuo plauksiančių žmonių skaičiaus? Ar tokion netilps tarkime 2 žmonių ekipažas su visu stuff’u? Bijau, kad surasti daugiau nei vieną bendramintį gali ir nepavykti :)) Dar kvailas klausimas: kodėl jūs būtent liepos galą – rugpjūtį renkatės. Spėju, kad būtent dėl kiršlių žoro, bet tik spėju 🙂

    Respect

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.