Buvo tokia diena, kai staiga paskambina Matas Jonaitis ir ima klausinėti apie lydekinių musių rišimą ir įrangą lydekoms gaudyti museline meškere. Pasirodo, jis daug rašo kablys.lt puslapyje ir sukurpė straipsnelį iš to mūsų pokalbio. Žiauriai keistas reikalas, bet, matyt, jiems reikia medžiagos klikams… Maždaug tuo pačiu metu gavau ir laišką iš jų: klausė, ar galima pas juos talpinti mūsų puslapyje esančią informaciją. Daug negalvojęs sakau gerai. Daugiau žmonių pamatys, gal bus geriau. Pastarasis variantas, mano manymu, geresnis, nes perteikiamos mintys išsamios. Interviu telefonu ir straipsnio sukurpimas atspindi tik mažąją dalį to, ką norėtum pasakyti. Taip jau yra. Bet esmė tame, kad po pokalbio su Matu pajutau, kad susikaupė daug naujų žinių ir patyrimų apie lydekas. Apskritai dabar mažai ką rašau, nes praėjo jaunatvinis entuziazmas dėti viską ir kuo daugiau. Bet gal rečiau, tačiau gerokai plačiau dedamas turinys bus žymiai naudingesnis. Taigi čia norėčiau apžvelgti krūvas naujų medžiagų, rišimo technikų ir įrankių. Nežinau, ar pavyks viską sudėti į vieną straipsnį, tačiau galima juk po to atskirai mažesnėmis temomis tam tikrus dalykus nuodugniau apžvelgti.

Tie, kas žino mus nuo seno, tai dar atmenate, kad rišdavome ir sėkmingai žvejodavome paprasčiausiais strymeriais iš elnio uodegų. Po to atradome slinky fiber ir įvairius blizgučius. Bet lydekinių musių evoliucija, bent jau Europoje, gerokai pasistūmėjo į priekį. Nors interneto platybės vis dar pilnos visokio šlamšto, bet skandinavai (ypač švedai ir suomiai) įkvėpė ir kitus rišti gražias ir funkcionalias muses. Pavasarį vykusioje parodoje museline.lt atsivežė lydekų žūklės  ir lydekinių musių guru Niklaus Bauerį. Jis, mano giliu įsitikinimu, yra geriausias iš geriausių ir padarė milžinišką įtaką tiek lydekinių musių evoliucijoje, tiek madingume. Dabar lydekų žūklė museline nebėra keistenybė, o tapo visiška norma. Mane patį jį itin veža…

Kaina…

Norint rišti lydekines muses yra du variantai: naudoti tai, kas po ranka, arba naujausias ir kokybiškiausias medžiagas. Lydekoms, žinoma, tai rūpi mažiausiai ir jų tikslas – praryti tai, kas plaukia pro šalį ir bent kiek primena jų maistą. Bet, jei esate toks, kaip aš ir mėgaujatės musių rišimu, naujų medžiagų išbandymu ir jums tiesiog patinka žiūrėti į muses (mano žmona kartais net pavydi, nes muses, kurios man patinka, aš galiu čiupinėti, glostyti ir gėrėtis jomis kelias dienas ar net savaites), teks rinktis antrą kelią. Aišku, tai kainuos, bet man musių rišimas yra toks pats malonus, kaip ir žūklė, tad nesu iš tų, kurie gaili įsigyti naujovių. Bet, žinoma, tai gal ir šiek tiek patologinė manija. Nes, kaip įsitikinsite tolimesnėse temose, pirmiausiai vertėtų išmokti dirbti su paprasčiausiomis medžiagomis ir suprasti kaip ir kas veikia.

_MG_5999Nešikliai

Nuo ko čia pradėti… Galima net ir nuo kabliukų. Geriausia, matyt, būtų įsigyti 4/0 ir 2/0 kobinius. Muses galima rišti tiesiog ant jų, galima rišti tandemu ant dviejų kablių ir panaudoti juos vamzdeliams. Papildomai labai rekomenduotina turėti ir stingerių, kurie rišami papildomai ant titaninės vielos, nes lydekinės musės dažnai yra ilgos ir lydekos ne visada praryja musę, o čiumpa tik uodegą. Kabliai nėra pigūs, ypač storesnės vielos, tokie kaip Partridge Universal Predator X CS86X. Gera alternatyva yra Partridge Attitude Streamer ACS/S3, kurie vos pigesni ir jų pakelyje yra 15, o ne 10 vienetų. Aišku, tikriausiai yra ir puikių alternatyvų iš Ahrex, Mustad, Gamakatsu, Kamasan, Daichii ar kt. firmų, bet aš iš dalies esu reklamos auka ir man mano paminėti kabliai puikiai tinka. Jei norisi paįvairinti gyvenimą spalvomis, tai Partridge firma gamina ir Visionui tuos pačius Universal Predator, tik juos nudažo raudonai (Big Mamma – sunkesni, storesni kabliai) ar žaliai (Big Daddy – lengvesnis variantas).

Rudenį Justas užrodė labai pigius kablius iš lenkijos. Firma Wizard. Na, turiu pripažinti, kad buvau skeptiškai nusiteikęs jų atžvilgiu, bet pačiupinėjęs pamačiau, kad tai tikrai vertas dėmesio variantas. Stori, tivrti kabliai, kurių kaina yra tiesiog juokinga, jei lygintume su kitomis firmomis. Nebent jie žūklės metu labai lengvai atšiptų, bet net r Partridge plonesni kabliai, įkabinus juos į žolę, gan lengvai atsilenkia. Jei užkibtų tikrai didelė žuvis, esu tikras, kad nesėkimingai pakirtus, jie galėtų atsilenkti… Tad kodėl nesirinkti pigesnės, trigubai pigesnės alternatyvos?

Musių ant kablių pliusas tas, kad jos yra ganėtinai gerai subalansuotos (abejoju, ar tai svarbu lydekinei musei) ir turi svorio. Minusas – jos turi svorio. Tai svarbu, jei gaudome visiškai sekliame telkinyje ir musę būtina pravesti arti paviršiaus. Be to, atšipus kabliui, jo nebepakeisi. Bet, žinoma, galima pagaląsti. Beje, dėl to balansavimo dažnai gaunasi visaip. Kai gaudau su dragon tailu ir tolygiai traukiu musę be sustojimų, tai ji labai dažnai tiesiog plaukia šonu ir tiek. Arba sukasi apie savo ašį. Bet lydekos vis tiek kimba.

Beje, kaip įsitikinau paskutinės žūklės metu, visuomet būtina turėti neužsikabinančių musių ofsetiniais kabliais. Kartais tiesiog būtina pravesti per žoles ir jų sąžalynus. Pusmetris nuo jų tiesiog nėra efektyvu, o neužsikabinanti musė gali lengvai praplaukti per jas. Ir, kas dar svarbiau, ji praslysta tarp žolių, tai nesukeliamas triukšmas, bandant išlaisvinti musę ar traukiant kelis žolių stiebus. Lydekos turi charakterį ir dažnai smulkmenos lemia viską.

_MG_6033 Musės ant vamzdelių yra puiki alternatyva babliams. Ir gerokai pigesnė. Pakaks susirišti kelias sistemas su pavadeliais ir kabliukais, kad galėtum žvejoti kad ir 100 skiritingų musių ant vamzdelių. Vienintelis minusas, kuris kartais labai užknisa – užtrunka musės pakeitimas. Dėl to po truputį pereinu prie musių ant kablių. Tiesa, reikia paminėti vieną svarbų niuansą. Būtina rinktis kokybiškus vamzdelius. Esu bandęs foxy tails predator vamzdžius su blizgučiu ir skaidrius. Pirmasis variantas nekėlė jokių rūpesčių. Vamzdis pakankamai tvirtas, bet kartu ir elastingas ir 4/0 kablys jame nekėlė jokių problemų. Bet skaidrus variantas po kurio laiko sutrūpėdavo ties ta vieta, kur įsistato kablys. Pabandžiau fly dressing vamzdžius, kuriuos naudoja Baueris ir likau labai patenkintas. Tiesa, jos kietos ir sunkokai įsistato į adatą, bet užtai tarnaus ilgai… O tai labai svarbu, nes lydekinę musę susirišti užtrunka, o ir medžiagų daug susinaudoja, tad labai apmaudu būna tada, kai per žūklę tenka išmesti kelias muses…

Užsiminiau apie stingerius ir titaninę vielą. Partridge gamina trumpakočius kabliukus, naudojamus intruderiuose ir panašaus stiliaus musėse. Man labai patinka Partridge Intruder Z4 1/0 – 2 numerio kabliai. Juos kabinu lygiai taip, kaip ir ponas Niklaus Bauer. Šiemet bent kelios žuvys pasikabino tik ant jų. Tiesa, dar Putoranuose pamatėme, kad su papildomu mažu kabliuku gali būti problemų. Jei lydekos kimba ir tai daro labai intensyviai, tai neišvengiamai tas mažas kablys jas gali labiau žaloti. Be to, jis kartais gali įsmigti ne tik į žuvies nasrus, bet ir į ranką. Patartina naudoti standesnius blizgučius ir nelinkusią painiotis sintetiką, nes ji labai mėgsta įsivelti į papildomus metalinius išsikišimus ir tarpus tarp vielos bei kabliuko. Titaninės viela turėtų būti stora, t.y. turi atlaikyti bent 50 lb. Plona Knot2kinky tinka tik pavadėliams, nes yra per daug elastinga ir užsisuka apie pagridninį kablį.

Konstrukcijos

Kaip jau minėjau, galima strymerius rišti tiesiog ant vienšakio kabliuko. Tuomet musė neturėtų būti labai didelė, kad būtų mažiau tuščių kibimų. Norint didesnės musės patartina rišti titaninę vielą ir ant jos dėti stingerį. Aš dabar dar visuomet įdedu ir segtuką, ant kurio galiu kabinti uodegėlę. Musė tampa gerokai universalesnė, nes yra keturi variantai:

  • musė be nieko; jei reikia sąlyginai mažo masalo, kurio judesiai niekuo per daug neišsiskiria;
  • virpanti uodegėlė; tvisterinė ar dragon tailas sukelia labai didelius virpesius, tad musę galima greitai pravesti ir ji tikrai atkreips aplinkui esančių lydekų dėmesį;
  • wave tailai; šios uodegos išbalansuoja musę ir ji juda į šonus kaip jerkbaitas sustojimo metu;
  • papildoma uodegėlė iš fliašo; superinis reikalas lėtiems pravedimams su ilgomis pauzėmis.

Žinoma, visi aukščiau išvardinti pravedimų variantai nėra absoliutūs. Galima daryti viską, kas patinka ir ieškoti to, kas tą tą dieną dirba. Žūklė tuo ir įdomi, kad gali atrasti tai, kas labiausiai patinka tau pačiam.

Man šiemet pradėjo patikti naudoti tandemus, t.y. muses su dviem kabliais. Jos labai gražiai juda, nes du kabliai padeda masalą išbalansuoti ir sustojimo metu uodega vis dar judėdama į priekį pasuka visą musę į šoną. Superinis darbas. Ir dar vienas labai svarbus ir reikalingas metodas yra vielinė konstrukcija. Galima panaudoti specialias (articulated shanks), arba pasigaminti pačiam iš nerūdijančios vielos. Aš įsigijau 0,9 mm storio vielą, skirtą dantų protezavimui. Jei neklystu, jos yra 10 m, tad vien 40 mm ilgio konstrukcijų galiu pasidaryti ~250 (minus užlenkimui skirta viela). Daugiau nei galėčiau sunaudoti per gyvenimą savo reikmėms…

Sliūlai

Lydekinėms musėms neužteks standartinio siūlo. Jis turi būti itin patvarus, nes ne tik susidurs su aštriais dantimis, bet ir turi atlaikyti rišimo ypatumus. Norint pritvirtinti elnio šerius juos reikia kaip reikiant paspausti. Įprastinis siūlas tam netiks, nes iškart truks (patikėkit, bandžiau, tad žinau, apie ką kalbu). O štai Veevus GSP 100D-150D yra pats tas. Lygiai toks pat geras yra ir Textreme Power Thread 100D sliūlas. Kiek išbandžiau, tai 100 D yra labai geras santykis tarp storio ir tvirtumo. Bet ir 150 D puikiai tinka, jį  taip pat naudoju. Tik nepamirškit super klijų, nes šie siūlai labai slidūs.

Elnio uodegos

Šiais laikais yra visokiausių naujovių ir sintetikos, bet elnio uodega išlieka lydekinės musės pagrindas. Tai pigi, lengvai prieinama mežiaga, kuri nesugeria vandens, yra ne tik minkšta, bet ir pakankamai kieta, kad suteiktų musei tūrio jos neperkraunant. Kitaip sakant, tai musės karkasas. Ant jo jau dedamos visos papildomos medžiagos. Daugelis turi elnio ir riša iš jo lašišines, bet lydekinėms reikia kiek kitokių spalvų (ruda, olive, balta) ir gerokai ilgesnių šerių. Lašišinėms gi plonesni šeriai yra tinkamesni. Paprastai tokie būna pačiam uodegos galiuke, bet tai lemia pačios uodegos ypatumai, nes jos visos skirtingos. Būtų geriausia, jei elnią būtų galima įsigyti jį pačiupinėjus. Vienų uodegų šeriai yra ligi, lygūs, super tinkami modernios lydekinėms musėms, kitos uodegos turi plonus, gan trumpus ir banguotus šerius – superinė medžiaga lašišinėms musėms ir tradicinėms jūrinėms musėms. Šiaip, apie elnio uodegas labai verta pasižiūrėti štai šį filmuką. Jis labai daug ką paaiškina…

Blizgučiai

Šiais metais padariau kelis atradimus. Pirmasis – Magnum Flashabou. Hedron firma jau seniai gamina kokybiškiausius blizgučius. Bet esu bandęs tik Polarflash ir paprastą Flashabou. Koks gi skirtumas tarp jų ir kam jų reikia? Pradėkime nuo Magnumo. Kiekvienas blizgutis yra 1 mm pločio, tad yra standesnis ir tvirtesnis. Jo mažiau reikia ir jis žymiai mažiau painiojasi, o tai itin svarbu naudojant papildomą mažą kabliuką ant titaninės vielos. Dabar visas muses ant vamzdelio rišu su juo, o ploną fliašą naudoju tik priekyje. Orignalus flashabou išlieka superine medžiaga. Jis plonas, kas kartais labai paranku, kai nereikia daug blizgučio. Taip pat jis minkštas, tad jį galima susukti kaip akuotą per dubingo kilpą. Efektas puikus. Tiesa, jis dažniau painiojasi lydekų dantyse. Polar flash yra nelygios struktūros fliašas su papildomoms sintetikos gijom, ir suteikia daugiau tūrio, puikiai maišosi su kitais fliašais.

Kadangi kalbam apie blizgučius, tai verta pakalbėti ir apie alternatyvas, nes Hedron medžiagos yra nepriekaištingos kokybės ir spalvų, nekalbant jau apie pasirinkimo galimybes, bet turi vieną minusą – kainą. Labai geras pakaitalas smulkiam fliašui yra pigus smulkus fliašas. Yra keli variantai, esu bandęs tik šį. Superinis reikalas: pigu ir jo daug. Tiesa, vienas minusas, tai tas, kad nėra tokių spalvų, kokių norėtūsi, bet tai nėra didelė bėda. Kai reikia žalios, tiesiog įmaišai daugiau Hedrono. O va perlamutrinio, auksinio, raudono, juodo, melsvo, sidabrinio fliašo per akis.

Dar vienas geras reikalas yra lateral scale fliašas, kuris išsiskiria savo struktūra. Viena dvi gijos puikiai įsilieja į musės bendrą vaizdą, nors mūsų vandenyse mažų žuvų, kuriomis minta lydekos, šoninė linija nebūna tokia akcentuota kaip, pavyzdžiui, jūrinių žuvų.

 

Kita sintetika

Dar viena naujovė, kuri pastaraisiais metais ypatingai populiari Suomijoje, yra Jerkbaitmania firmos Pike skinz pluoštas. Man atrodė, kad tai yra eilinė slinky fiber kopija, bet struktūra yra kiek kitokia. Malonesnė, subtilesnė, ir gal net kiek minkštesnė. Sakyčiau, panašiai kaip nayat plaukai. Puikiai tinka įlieti į musę, jei nenori jos daryti vien iš fliašo. Suteikia tūrio, ilgio, atramos blizgučiams.

Dirbtinis kailis. Būna jo visokio ir visoks jis tinka. Svarbu, kad būtų ilgas ir jo būtų pakankamai daug. Aš naudoju tiek Hareline, tiek pigius no name, kurie irgi dirba ne ką prasčiau.

Lydekinei musei kūnas nėra būtinas. Galima jo nerišti, galima užvynioti dubingą ar kokį blizgutį. Man labiausiai patinka Hareline Polar Reflector Flash Chenille, kurį naudoja ir Baueris. Superinis reikalas. Tiesa, brangokas, bet užtai susiriši tvirtą ir pilnai apsaugotą nuo lydekos dantų musę. Juk riši musę, kuri turėtų atlaikyti ne vienos dešimties lydekų dantis

Ripple Ice Fiber iš Hareline yra naujas fliašas, naudojamas gavloms. Jei reikia blizgesio ir didesnio tūrio galvoje tam, kad pasiekti jerk baito efektą, tai šis fliašas yra viena iš alternatyvų. Jo reikia ne kiekvienai musei, nes blizgumas labai intensyvus, bet jis gerokai stambesnis nei įprastinis angel hairas ir dėl savo struktūros sukelia didesnius virpesius. Čia, žinoma, jau niuansai, kurių gal ir nelabai reikia. Minusas – kaina.

_MG_5988

Predator dubbing. Sintetisnis ilgas dubingas labai praverčia norint užbaigti musę. Jis suteikia norimą formą ir atspalvį galvai. Be to, ne toks blizgus ir labiau natūralus nei koks nors blizgutis. Nors kaina nėra maža, bet užtai jo ganėtinai daug. Užteks ne vienai musei. Alternatyva – sintetiniai siūlai ir jų šukavimas. Bet reikia žiūrėti, kad sliūlai būtų pakankamai geros kokybės, nes teko užsipirkti visiškai pigių siūlų, kurie net ir iššukuoti liko susisukę, o tai man labai nepatiko. Radus gerus siūlus, manau, vieno ritinėlio užtektų keliems šimtams musių. Čia tiesiog eilinis komercinis triukas. Užtai viskas yra paruošta, patogu ir nereikia bergždžiai pirkinėti šlamšto. Aš kartais ir pastaruoju keliu nueinu…

_MG_5990

Akys

Pamišau dėl zombių akių. Fluorescencinės spalvos gerokai pakeičia musės išvaizdą. Bent jau mano manymu. Nežinau, ką galvoja apie tai lydeka, bet atakos taškas gaunasi neblogas. Aišku, diskusija dėl akių būtinumo yra reikalinga. Bet man asmeniškai akys būtinos, nes jos suteikia gyvybės. Be to, labai malonu žiūrėti į kibių musių akis, nes jos būna išraižytos lydekų dantų.

Jei reikia nedaug, tai galima pirkti ganėtinai brangias akis iš flydressing ar kitos firmos. Galima užsisakyti 500 akių už kokius 10-15 eurų iš Kinijos. Kokybė nebus garantuota, bet, bent jau man, jos užtenka.

_MG_6037

(Al)Chemija

Kalbant apie akis negalima nepapasakoti apie priemones joms suklijuoti. Per ilgą laiką teko išbandyti daugybę įvairiausių reikalų, pradedant paprastais super klijais ir baigiant pigia rusiška ir šiaip kokia nors kita epoksidine derva. Na, galima pasakyti tik tiek, kad neverta išradinėti dviračio ir, bent kol kas, geresnio ir patikimesnio varianto nei Z-poxy 5 min. epoksidinę dervą neradau. Taip, gal kažkas yra geresnio, bet man kol kas tų 100 ml dar labai ilgam užteks. Ši derva akis suklijuoja kuo puikiausiai, taip pat puikiai tinka užpildyti dideliems tarpams tarp akių. Tokie dažniausiai gaunasi ant vamzdžių. Kabliukams užtenka ir uv klijų. Kiek teko bandyti, suomių firmos Gulff UV derva yra viena kokybiškiausių. Nelieka jokio lipnumo, vien lygus slidus paviršius.  Be to, dabar yra visokių spalvų ir net tankių, net ir flex variantas, kuris lieka minkštas ir labai puikiai tinka mažiems strymeriams.


Šį kartą tiek norėjau papasakoti. Iš karto atsiprašau už prastos kokybės buitines nuotraukas, bet šiais laikais man sunku rasti laisvą plotelį, kur nebūtų žaislų, sauskelnių, plastilino ar maisto likučių. Vaikai yra nuostabiausias dalykas pasaulyje 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.