Puikiai atsimenu tą dieną, kai Mindaugas Valiukevičius, plačiau žinomas kaip ZMB arba tiesiog Zombis, sutiko pamokyti surišti lašišinę musę. Ir tai buvo Ally’s Shrimp. Tuo metu man ji atrodė kažkokia visiškai neaiški. Oranžinė su sidabriniu akcentu ir auksinio fazano plunksna. Nė neįsivaizdavau, kad lašišos gali jas griebti. Bet tuo metu suvokimas apie lašišas, jų žūklę ir įpročius buvo nulinis. Nors ZMB daug pasakojo apie jos efektyvumą, o po to tik girdėjau legendas, kad musė puikiai dirba Rusijoje ir nė nereikia kitų musių, bet dėmesys po kelių rišimų nukrypo visai kita kryptimi. Vis dėlto, praėjusį rudenį musė kelis kartus puikiai sudirbo, tad šiek tiek pasidomėjau, kas ir kaip su ja.
Ally’s shrimp buvo sukurta legendinio žvejo Ally Gowanso Škotijoje apie 1980 m. Tais metais jis išplaukė žvejybiniu laivu į vakarinę Škotijos pakrantę. Ištraukus tinklus dėmesį patraukė pailgos formos, skaidriai oranžinės spalvos krevetės, kurios labai įdomiai judėjo ir turėjo specifinę juodą dėmę ten, kur yra vidaus organai. Žinoma, smalsus žvejys nusprendė surišti panašią kopiją ir ant kabliuko. Svarbiausia buvo imituoti ilgus čiuptuvus, akis, vidurius. Taigi uodega iš ilgų plonų elnio uodegos šerių puikiai imituoja čiuptuvus, akis ir kiautą auksinio fazano kaklo plunksna, juodas kūno segmentas sudarė vidurių iliuziją, skaidrumo įspūdį suteikė sidabrinės voverės šeriai, o oranžinis akuotas apgaubė kūną išbaigė krevetės formą.
Interviu su ponu Aliu pabrėžiama, kad musė nėra tiksli kopija. Tačiau vandenyje ji atgyja ir tinkamai pravedant ji sudaro sprunkančios krevetės iliuziją, kuri, matyt, ir provokuoja kibimą. Net ir geriausia musė pasaulyje negali kompensuoti prastos technikos. Tinkamas gylis, musės dydis, kampas ir pravedimo greitis yra komponentai, lemiantys galutinius rezultatus. Taigi trys esminiai dalykai bet kurioje musėje yra prezentacija, prezentacija ir dar kartą prezentacija.
Daugiau apie poną Ally Gowans, jo muses ir žūklę Škotijoje galite pasiskaityti adresu http://www.letsflyfish.com/
Štai čia galite pasižiūrėti kaip pats musės autorius riša musę.
Man pačiam pernai paliko gilų įspūdį šios musės darbas. Atėjau saulėtos dienos rytą į naują vietą, kur iki tol esu buvęs tik pavasarį. Dar leisdamasis nuo šlaito pamačiau išėjimą. Žuvis stovėjo upės posūkio vidinėje pusėje, ties ramios ir greitos srovės susikirtimu, kur prasideda ilgas ramus pūlas. Pagrindinė vandens tėkmė rėmėsi į mano krantą, tad man tereikėjo mesti 90° kampu ir leisti srovei pagauti valą. Pirmiausiai bandžiau praėjusį vakarą sudirbusią mažą juodą musę, tačiau atsakas buvo nulinis. Kadangi žvejojau vienas, tai galėjau sau leisti ramiai pereiti į kitą vietą ir pabandyti vėl kiek vėliau. Prieš brisdamas antrą kartą akyliau pažvelgiau į dėžutę: daugiausiai įvairios juodos musės. Tačiau kampelyje pamačiau gulint ant 10 nr. šviežiai prieš kelionę surištą Allys shrimp. Kadangi oras saulėtas, nusprendžiau pabandyti oranžinę ryškią musę. Pirmas pravedimas, valą pagavo srovė, musė su greičiu išplaukė iš ramios srovės atkarpos ir pajutau tuk tuk. Laukiu. Tuk. Musė dar paplaukė kokį metrą ir po eilinio tuk kilpaišslydo pro pirštus. Po pakirtimo žuvis maloniai suspurda.Lašišiukas nedidelis, apie 3 kg, bet vis tiek smagu. Po kelių valandų musė liko medyje, tad vakare teka skolintis medžiagas (ačiū Ernestui) ir susinarplioti tris tokius pat šrimpukus. Sekančią dieną užkimba trys lašišos (nors tik vieną pavyksta ištraukti dėl kvailo nesugebėjimo pakirsti).
Šiemet musė vėl suveikė ir ne tik man. Justo brolis Vytautas sugebėjo suvilioti ~90 cm patinuką, kuris, deja, likus paskutiniams metrams iki kranto atsikabino. Bet esmė lieka ta pati – Ally Gowanso kurinys yra viena efektyviausių ir rezultatyviausių musių. Manau, daugiau pasakoti nė neverta, geriau sėsti ir susirišti gerą Allys shrimp atsargą.